Yazı Boyutu Increase Font Size Reset Font Size Decrease Font Size
Aşil Tendonu | Yazdır |

AŞİL TENDONU

Aşil tendonu baldır kaslarını topuğa bağlayan vücudun en güçlü tendonudur.  Aşil tendonu sayesinde topuğu yukarı çeken baldır adeleleri (gastroknemius+soleus) parmak ucunda yükselmemizi,sıçramamızı sağlarlar. Aşil tendonunu oluşturan adelelerden gastrocnemius hem ayak bileği hem de diz eklemini geçmektedir. Bu nedenle Aşil tendon kısalıklarında hastalarda parmak ucu basma yanında dizlerinde de arkaya doğru gitme görülür. Bunun yanında baldır arkasında adelelerimiz ayakta dik durmamızda önemli rol oynarlar. Vücüdumuzn en güçlü tendonu olan Aşil tendonunun özellikle topuğa yapışma yerine yakın kısmında cilt örtüsü ince olup delici ve kesici yaralanmalarda hasar görebilmektedir.

Sorun Cevaplayalım (Online Randevu almak için lütfen tıklayınız.) (84)
 • ozan  - aşil tendonu kısalığı
  Hocam ben 21 yaşındayım ve 2 sene önce ameliyat oldum ve bu kısalık giderild . Bana egzersiz verdiler ancak yoğunluğumdan dolayı pek fazla yapamıyorum bu kısalık tekrar nükseder mi ? Bana siz ne tür egzersiz önerirsiniz?
 • DrSerefAktas
  sizin yaş grubunuzda tekrarlama bejklenmez.
 • Asutay Bilişli  - Burkulma sonrası Tendon Ağrısı
  Hocam merhaba, Halısaha da top oynarken sağ ayak bileğime vurdular ve bağlar zedelendi, bileğim burkuldu. bir kaç gün dinlendikten sonra burkulma geçti derken, bu sefer tendonda ağrı hissetmeye başladım. Şu an parmak ucunda duramıyor ve sıçrayamıyorum. Tendonumda ki sorun nedir?
 • DrSerefAktas
  Tendonunuzda kısmi bir strain dediğimiz incinme olabilir. Bu nedenle muayeneniz ve gerekirse de tetkikiniz önerilir.
 • Buketkuran
  Merhaba hocam 23 yaşındayım benim doğuştan beynimin sağ tarafı zarar görmüş ve bunun sonucunda motor gelişimimde bir sıkıntı olmuş ve sağ tarafnda damar kısalığı oluşmuş ameliyat olmak istiyorum. 2.5 santim gibi bir kısalık dün doktora gittim ve bna cerrahi uygulama dışında fizik tedavide birşey yapılamayacagını söylediler . bu konuda ne önerirsiniz.? tşk ederim.
 • DrSerefAktas  - Aşil Kısalığı
  Rahatsızlığınız nedeni ile Aşil de kısalık gelişti ise aşil uzatılmaktadır. Eğer kemik kısalığı mevcut ise de kemikte uzatma yapılabilir.Bazı durumlarda ayakkabı altı takviye yükseltmeside fayda sağlar.
 • FERHAT  - aşil tendonuma bastı Ezilme mi var yoksa ciddi mi
  Merhabalar hocam benim maç sırasında ayak tendonuma bastılar ertesi gün yokuş inerken agrı var orayı hafif sıktıgımda agrı oluyor acaba damarlarda bi ezilme söz konusu mu yoksa ciddi bi sakatlık mı Cevap Verirseniz Sevinirim Hocam....
 • DrSerefAktas
  en doğru yaklaşım muayene ve gerekirse mr ile değerlendirme yapmaktır.
 • Yusuf ÜNAL  - Polio Sekeli
  Sayın doktor bey ben 37 yaşında biriyim. küçük yaşta geçirdiğim çocuk felci sonucu sol bacağımda polio sekeli var. Sol bacağımda yaklaşık 5 cm kısalık var dizime destek vererek yürüyebiliyorum.. Artık dizime destek vererek yürüdüğüm için sola fazla eğilmeye başladım ve bu bende ciddi sırt ağrıları yaptı. Bu nedenle uzunu yürüme cihazı kullanmak istedim ama sol ayağımın ucuna basarak yürüdüğümden dolayı sağlam bacağıma göre sol bacağım 2 cm kadar uzun kalıyor bu nedenle doktora gittim. bana aşır tendonları uzatabileceğini söyledi . böylece ayak ucum yukarı topuğum da aşağı biraz inecekmiş. o zaman yükseklik sabit olduğu için uzun yürüme cihazını kullanabilecekmişim. sizce aşır tendon ameliyatı ayak uçlarımı geriye doğru çekebilir miyim.
 • DrSerefAktas
  en doğru bilgi muayene ile elde edilebilir. Ancak bir çok hastada Aşildeki kontraktürün nedeni ayağı yukarı kaldıracak kaslarda güçsüzlük yada çalışmamadır. Bu nedenle titiz bir değerlendirme ile tedavi planı yapılmalıdır.
 • hasan-balıkesir  - aşil tendon ameliyatı sonrası ödem
  2005 yılında kopma sonucu sol aşil tendonumdan ameliyat oldum, ancak 2012 yılından itibaren bugüne kadar üç defa yürüyemeyecek şekilde ödem meydana geldi ve evde istirahat etmek suretiyle düzeldi. Yürüyüş dışında ağır bir spor yapmıyorum. Sebebi ne olabilir.
 • DrSerefAktas
  muayene ve tetkikiniz gerekir.
 • Semih
  Merhaba hocam, ben 3,5-4 senedir aşil tendit hastasıyım ayrıca huzur bacak sendromum da var. 25 yaşıdayım ve askerlik yaklaşıyor.Sol ayağımdan ameliyat oldum, özel bir ayakkabı dışında başka bir ayakkabı giyemiyorum sizce askere alırlar mı? tecilimi isteyip askeri hastaneye gitmelimiyim? bilgilendirirseniz çok sevinirim. çok teşekkürler.
 • DrSerefAktas
  Askeri botlar ile sorun yaşacağınız aşikar olmakla beraber durumunuza askeri doktor karar verecektir.
 • Tülin yalnız  -  2 yas aşil tendom
  Hocam 22 aylik bir oglum var ve mr cekilmeden asil kisaligi oldugu ve ameliyatla uzatilmasi gerektigi soylendi. Mr cektirip bunun dogrulugu onaylatilirsa ameliyat yasi biraz erken degilmi. Sizce ne zaman yaptirmamiz gerekir yada gercekten yaptirmamiz gerekirmi? Bende 4 yasina kadar parmak ucu yurumusum ve kendiliginden duzelmis. Degerli cevaplarinizi bekliyorum
 • DrSerefAktas
  cerrahi çin 4 yaşı tercih etmekteyiz
 • aysun alver  - aşil tendon
  oğlum 2 yasına yenı gırdı 1yıldır ohastane senın bu benım gezdık ta kı hastalığı tanı koyulana kadar yeni konuldu benım sorum ıkı yas erkenmı ameliyat için parmak ucunda yuruyor taban hıc yere deymedı koplikasyonları nelerdir bu amiyat için
 • DrSerefAktas
  4 yaş altımoperasyonlarda tekrarlanma görülmektedir.
 • Tayfun Kara  - ağrı
  Hocam haftanın 4 günü spor yapan biriyim 19 yaşındayım 3 haftadır kaval kemiğinin arkasındaki kaslar tıpta sanırım Gastroknemius adıyla olan kaslar çömelip kalktıgımda çok kötü bir yanma ve ağrı hissi veriyor ne yapıcagımı şaşırdım yardımcı olun
 • DrSerefAktas
  muayeneniz ile gastrocnemius adelenizde strain (lif atması) yada gerginlik olup olmadığı yanında damarsal problem olup olmadığı ortaya koyularak uygun tedavi planı yapılabilir.
 • emrah  - asil tendon nekroza girdi
  mrhba hocam 7 ay once sag ayak topugum asansore sikisti topuk kemiği ve asil tendon koptu amaliyat oldum 10 gun sonra nekroza girdi karardi sonra pls cerahhi amaliyat yapti paraca koyuldu tutmadi o arada asil tendon nekroza girdi koptu 11 defa amaliyat oldum simdi yara kapandi tendon uzatmasi yaptıra bilirmiyim tsk ederm
 • DrSerefAktas
  tendon rekostruksiyonu operasyonu gerekecektir.
 • sibel  - aşil tendon kısalığı
  merhaba hocam benm oğlum 4 yaşında ve aşil tendon kısalı var iki ayağındada bi çok doktora götürdük amaliyat olcak dediler ama amaliyattan sonra tamamen düzelirmi yada çocuk piskolojik olarak yürümekten korkarmı emin olamıyorum birde 4 yaş amaliyat için erkenmi???
 • DrSerefAktas
  4 yaşta itibaren kısa Aşiltendon hastalığında uzatma ameliyatı yapmaktayız. Dozonda ayarlanmış uzatmalardan sonra hastalarda düzelme beklenmektedir.
 • emrah
  hocam meraba. ben 25 yaşındayım ıkı ayağımda dogustan içe doğru bı yamukluk varmış bebekken ameliyat olmuşum düzelmiş ama sadece tendonlarda kısalma var topuklarıma basamıyorum ayak uçlarımda yürüyorum.. ilk ameliyatımdan sonra doktor ilerde bi ameliyat daha olucagımı solmiş ama olmadım.. şimdi olmak istiyorum. ameliyatla kesın duzelırmıyım yanı normal yürüyebilirmiyim ve amelıyatın bı rıskı varmı? cevaplarınız için şimdiden teşekküredrim..
 • DrSerefAktas
  Aşil tendonunuzun uzatılması ile normal yürümeniz beklenir.Kesin tedavi planı muayene bulgularınıza göre yapılacaktır.
 • fahri  - tendom kopuğu
  hocam aşil tendomum %85 koptu.ameliyat sonrası diz üstü alçı,alçının kırılması nedeniyle diz altına 3 hafta sonra alındı.ama ben bu arada ayağımı yük vermedim ve hareketsiz durmaya devam ettim.3 hafta sonra diz altı amerikan alçı yapıldı. bu alçıda 3,5 hafta sonra alınıyor.amerikan alçıda iken 2 hafta sonra topuktan basarak yürümeye başladım.çarşamba günü alçı alınınacak ve yürüyeceksin dediler.foruma bakıyorum.hastaların çoğu 6 hafta dizüstü 6 hafta diz altı alçıda kalıyor.benim iyileşmem bu kadar kısa süre normalmi.ve tekrar edermi.iyi çalışmlr
 • DrSerefAktas
  ameliyat olan olgularda bile en fazla 4 hafta sadece diz altı alçı tedavisi uygulanmaktadır. sonrasında 4 haftalık ortezle hastalar yürümektedir. Ancak doktorunuzla konuşarak onun uyguladığı planı öğrenebilirsiniz.
 • ŞERİF AKSİN  - konjenital aşil tendon kısalığı
  doktor bey merhaba bizim kız 4 yaşında doğuştan topuklarına tam basamıyor. aşil tendonu kusalığı var dediler ; ama ameliyat olacak kadar kısa değilmiş. son 6 aydan beri ağrıları var ve vucut aksında eğirilik (kalça dışarı doğru ) gözlemlemeye başladım. ne yapabiliriz .teşekkürler
 • DrSerefAktas
  muayenesi gerekecektir.
Soru Yazın
İletişim Bilgileriniz:
Sorun Cevaplayalım:
:D:angry::angry-red::evil::idea::love::x:no-comments::ooo::pirate::?::(
:sleep::););)):0
Güvenlik
Lütfen resimdeki güvenlik kodunu giriniz.